A vállalkozó élete nehéz volt…

200 felett...

2011-03-09 atecéged

A bejegyzés szerzője Kovácsné Álmosdy Judit adószakértő.

Nagyon régen van egy olyan előírás a társasági adóról szóló törvényben, amellyel nagyon keveset foglalkozunk, pedig adófizetési kötelezettséget jelent, s ezért a vállalkozás vezetőjének és tulajdonosának ismernie kell a lényegét.

A társasági adó kiszámítása során az elért éves nyereségből indulunk ki. Ezt a számot módosítjuk pozitív és negatív irányba olyan tételekkel, melyeket az adótörvény előír (adóalapot növelő illetve csökkentő tételek).

Az adóalap növelése azt jelenti, hogy ha egy tényező értékével növelem a társasági adó alapját, akkor ezen érték után is be kell fizetni az adót. Az adóalapot csökkentő tételek pedig ehhez képest fordítottan működnek, tehát nem kell utánuk társasági adót fizetni.

Az általam most előtérbe helyezett rendelkezés a társasági adó alapját növeli, mégpedig azon a címen, hogy nem a vállalkozás érdekében felmerült költséget vagy költségeket számoltunk el, melynek értékét le kell adózni.

A társasági adóról és az osztalékadóról szóló 1996. évi LXXXI. törvény 8.§ (1) bekezdés d.) pontja írja elő az adóalap növelését, a 3. számú melléklet A/4. pontja pedig magát az esetet, mely az adózásra okot ad:
Nem a vállalkozási tevékenység érdekében felmerülő költség az általános forgalmi adó nélkül 200 ezer forintot meghaladó szolgáltatás ellenértéke, vagy annak egy része, ha a körülmények - így különösen az adózó vállalkozási tevékenysége, árbevétele, a szolgáltatás jellege, a szolgáltatás ellenértéke - alapján egyértelműen megállapítható, hogy a szolgáltatás igénybevétele ellentétes az ésszerű gazdálkodás követelményeivel. Az adóévben ugyanazon személytől ugyanazon jogcímen igénybe vett szolgáltatások ellenértékét együttesen kell figyelembe venni.

E szabály érdekessége, hogy nem az adózó él vele, - pedig a törvény azt írja elő, amit nekünk kell végrehajtanunk, - hanem az adóhatóság. Az ellenőrzés során egyes esetekben azt vélelmezhetik, hogy az általunk elszámolt költség nem a gazdasági tevékenységünkhöz szükséges, hanem más célokat szolgál. Például a bevétel „lefedését” költségekkel.

Mikor kerülhet erre sor?

  • Ha nem kötöttünk szerződést a szolgáltatóval.
  • Nem tudjuk bizonyítani, hogy a megvásárolt szolgáltatás ténylegesen megvalósult, teljesült. Ehhez gyakran nem elegendő a két fél által aláírt egymondatos teljesítésigazolás.
  • A tevékenységünk, az adóhatósághoz bejelentett TEÁOR számok alapján nem indokolja ennek a szolgáltatásnak az igénybevételét.
  • A szolgáltatás nyújtója bejelentett módon nem is végez olyan tevékenységet, amelyre a számla vonatkozik. Például ablaktisztítást végzett egy kereskedelmi tevékenységű vállalkozás.

Elmélkedhetnénk most azon, hogy fiktív számla elszámolásáról beszélünk-e ilyen esetben, de témánk szempontjából nem ez a lényeg. Arra kell ügyelnünk, hogy a könyvelőnek átadott költségszámlák mögött igazolt szolgáltatások legyenek! A 200.000 forintos értékhatár pedig azonos szolgáltatótól éves szinten értendő.

A rendelkezés mindenkire vonatkozik, aki a társasági adó hatálya alá tartozik. Tehát elsősorban gazdasági társaságokra (bt, kft).

Adóellenőrzésről, társasági adóról még több infó:

3 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://ateceged.blog.hu/api/trackback/id/tr62724003

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Illyés Edith 2011.03.14. 19:48:58

A teljesítésigazolást kérném szépen kicsit kifejteni. Néha tényleg nehéz többet írni, mint 1-1 mondatot. :)

Alkalmas-e pl. az email levelezés annak igazolására, hogy itt ténylegesen elvégzett szolgáltatásról van szó?

Köszönöm.

atecéged 2011.03.19. 13:09:24

Ez a kérdés sajnos nem válaszolható meg röviden, és azt sem közölte a kérdező, hogy milyen szolgáltatásról van szó. Minden tevékenység különböző körülmények között történik. Ezért az elvégzett munka is másként dokumentálandó. Annyit tudok ígérni, hogy leírok majd néhány példát a gyakorlatból, mely esetekben nem tudta kétségessé tenni az ellenőrzés a teljesítés megtörténtét. Az e-mail elég gyenge bizonyíték és önmagában, véleményem szerint nem elegendő. Megint más kérdés, ha számítógépes munkáról van szó, amit a munka végzése közben folytatott folyamatos szakmai levelezés kísér, de nem úgy, hogy „hello, elkészült a ……, próbáld ki”.

Illyés Edith 2011.03.21. 18:37:20

@atecéged: Köszönöm a választ, néhány példa valóban hasznos lenne. Folyamatos szakmai levelezésről van szó (gyakran több száz email egy-egy munkához kapcsolódóan), vagy internetes feladatkezelő/ügyfélkapcsolat-kezelő rendszerben (CRM) rögzített tennivalókról.

Civilként én nem sok értelmét látom, hogy ezek mellett miért kell még papírt gyártani, de biztosan megvan az oka. :)

Az Atecéged.hu hírei

Nincs megjeleníthető elem

Ide tartozunk

Atecéged.hu a Facebookon

Hírek

süti beállítások módosítása